گزارش برگزاری مراسم هفته پژوهش (26/9/1393)

1 دی 1393

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: هدف اصلی پژوهش در دانشگاه توسعه تحقیقات کاربردی برای حل مسائل سلامت جامعه و نیز توسعه تحقیقات محصول محور به منظور تولید ثروت است.
 
دکتر افشین استوار معاون پژوهشی دانشگاه در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه گفت: هدف اصلی پژوهش در دانشگاه توسعه تحقیقات کاربردی برای حل مسائل سلامت جامعه و نیز توسعه تحقیقات محصول محور به منظور تولید ثروت است. ایشان همچنین افزود دانشگاه علاوه بر این یک سری اهداف فرعی را نیز دنبال می کند که مهمترین آن تثبیت جایگاه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به عنوان یک دانشگاه پیشرو در تولید دانش و نیز ایجاد محیطی مناسب به منظور افزایش پژوهشهای با کیفیت در دانشگاه است.
دکتر استوار همچنین در مورد برنامه های اجرا شده و توفیقات به دست آمده در بخش پژوهش در یک سال منتهی به هفته پژوهش در چارچوب برنامه‌های تدوین شده توضیحاتی ارائه کرد.
وی گفت فاز اول مطالعه بزرگ همگروهی سلامت سالمندی بوشهر به پایان رسیده است. در این مطالعه که یکی از مطالعات بزرگ همگروهی در کشور است، 3000 سالمند بالای 60 سال مورد بررسی قرار می گیرند. در فاز اول این مطالعه عوامل خطر بیماری‌های قلبی-عروقی بررسی شد که تکمیل این فاز دو سال به طول انجامیده است و در فاز دوم که با مشارکت پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام خواهد شد، عوامل خطر بیماری‌های استخوان مورد بررسی قرار خواهد گرفت
در زمینه ارتقاء رتبه علمی دانشگاه تلاش شده کمیت و کیفیت تولیدات علمی افزایش یابد. در راستای این هدف دایره شمول پژوهشگران افزایش یافته و کارکنان را نیز شامل شده است. در کمیته تحقیقات دانشجویی نیز دانشجویان بیشتری وارد حوزه پژوهش شدند. فرآیند‌های حمایت از پژوهشگران بهبود یافته و در راستای افزایش تعداد پژوهشگران، جذب هیئت علمی پژوهشی و پژوهشگران غیر هیئت علمی صورت گرفته است. در نتیجه این اقدامات رتبه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در ارزشیابی سال 1392 در میان دانشگاه های هم تیپ، از رتبه 7 در سال 91 به رتبه 3 در سال 92 ارتقا یافته است.
از لحاظ ساختار پژوهشی دانشگاه نیز در سال گذشته مرکز تحقیقات زیست فناوری دریایی مصوبه قطعی گرفت و چارت تشکیلاتی مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای به تصویب رسید و پژوهشکده علوم زیست پزشکی خلیج فارس نیز در شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصویب شد.درحیطه توانمندسازی پژوهشگران از طریق کارگاههای توانمندسازی و همایش­های علمی و نیز ایجاد دسترسی به منابع و اطلاعات علمی اقداماتی صورت گرفته است. در حال حاضر دسترسی بسیار خوبی به منابع اطلاعاتی آنلاین جهت اعضای هیات علمی و دانشجویان در دانشگاه وجود دارد. همچنین دسترسی خارج از پردیس دانشگاه نیز برای اساتید و دانشجویان وجود دارد.
از سویی دیگر از طریق اصلاح و بهبود فرآیند تشویق پژوهشگران برنامه ریزی در جهت افزایش و هدفمند کردن حمایت ها در راستای اهداف دانشگاه و تسریع در پرداخت‌ها ، سعی شده کیفیت محصولات پژوهشی افزایش یابد.
ایشان ضمن تشکر از حمایت های دکتر عباسی رئیس بیمارستان شهدای خلیج فارس بیان داشت در انجام مطالعات پژوهش های بالینی تسهیلاتی داده شده است. در همین راستا مرکز توسعه پژوهش های بالینی که در هفته پژوهش سال 92 راه اندازی شد مورد استقبال پژوهشگران قرار گرفته و خدمات مشاوره‌ای مناسبی ارائه می کند.
دکتر افشین استوار بازنگری در اولویت های پژوهشی دانشگاه و ایجاد مرکز رشد علم و فناوری را برنامه آتی معاونت پژوهشی دانست. ایشان همچنین افزود تاسیس آزمایشگاه تحقیقاتی مرکزی(Central Lab)  یکی از اقدامات اساسی است که می بایست در دانشگاه علوم پزشکی شکل گیرد تا تحقیقات کیفی با سهولت بیشتر انجام شوند.
وی ضمن تشکر از حمایتهای معاونت توسعه دانشگاه بیان داشت تصویب و پرداخت تمامی طرح‌های پژوهشی که از کیفیت لازم برخوردار هستند صورت گرفته است و از نظر پرداخت مطالبات حق‌التشویق و حق چاپ مصمم هستیم تا قبل از پایان امسال پرداخت های معوقه انجام شود.
در این مراسم از پژوهشگران و فعالان حوزه پژوهشی دانشگاه تقدر به عمل آمد.
 
 بخش هیأت علمی
1-  دکتر بهمن رماوندی دانشکده بهداشت
2- دکتر فائزه جهانپور دانشکده پرستاری و مامایی
3- دکتر علی اکبر خنسیر، اساتید گروه عمومی دانشکده پزشکی
4- دکتر شکرالله فرخی، اساتید علوم پایه دانشکده پزشکی
5- دکتر رضا نعمتی، اساتید بالینی دانشکده پزشکی
6-  دکتر عبدالرسول خسروی دانشکده پیراپزشکی
 
 بخش غیر هیأت علمی
-1 پروانه راستگو کارشناس معاونت دانشجویی و فرهنگی
2- دکترثریا زحمتکش مربی آموزشی دانشکده بهداشت
-3 جمیله کیانی سرپرست مرکز پژوهش‌های بالینی بیمارستان شهدای خلیج فارس
 
بخش دانشجویی
1- غلامحسین محبی دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی
2- کامل قبادی دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش بهداشت
3- محمد کاظم غیبی دانشجوی پژشکی
 

 پژوهشگر برتر

 دکتر علی اکبرخنسیر گروه دروس عمومی دانشکده پزشکی

رابطین وب سایت

1-  محمد بهی معاونت بهداشتی
2- محمد جواد منصورزاده دانشکده پیراپزشکی
3- سید علیرضا امینی شبکه بهداشت و درمان دشتی
4- مریم مهرزاد بیمارستان شهید گنجی
5-  مریمشبل حکما بوشهری نژاد مدیریت آمار و فناوری و اطلاعات
6- سیده سارا فرهی بوشهری اداره آمار

  

 

    

 

    

 

    

 

      

 


کلمات کلیدی:
هفته.پژوهش    
تعداد بازدید:   ۱۴۹

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >